HW-11-10-F-S-595-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-11-10-F-S-595-SM
Description:
CONN HDR 11POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 11
Color Black
Length - Post (Mating) 0.170" (4.318mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.765" (19.431mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.595" (15.113mm)