HW-12-10-F-S-525-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-12-10-F-S-525-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 12
Color Black
Length - Post (Mating) 0.240" (6.096mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.765" (19.431mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.525" (13.335mm)