HW-13-14-G-D-790-200
Samtec Inc.
Product No:
HW-13-14-G-D-790-200
Description:
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 26
Color Black
Length - Post (Mating) 0.440" (11.176mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.790" (20.066mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.200" (5.080mm)