HW-14-08-FM-S-325-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-08-FM-S-325-SM
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 14
Color Black
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.465" (11.811mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.325" (8.255mm)