HW-16-10-L-D-350-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-16-10-L-D-350-SM
Description:
CONN HDR 32POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 32
Color Black
Length - Post (Mating) 0.415" (10.541mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.765" (19.431mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.350" (8.890mm)