HW-16-12-F-S-785-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-16-12-F-S-785-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.965" (24.511mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.785" (19.939mm)