HW-18-11-F-S-645-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-18-11-F-S-645-SM
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 18
Color Black
Length - Post (Mating) 0.220" (5.588mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.865" (21.971mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.645" (16.383mm)