HW-20-12-LM-D-705-SM-LC
Samtec Inc.
Product No:
HW-20-12-LM-D-705-SM-LC
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK SMD
Color Black
Length - Post (Mating) 0.260" (6.604mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.965" (24.511mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.705" (17.907mm)