HW-20-17-L-D-260-090
Samtec Inc.
Product No:
HW-20-17-L-D-260-090
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 0.130" (3.302mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.480" (12.192mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.260" (6.604mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.090" (2.286mm)