HW-21-08-G-S-290-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-21-08-G-S-290-SM
Description:
CONN HDR 21POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 21
Color Black
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.465" (11.811mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)