HW-21-15-SM-D-402-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
HW-21-15-SM-D-402-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 42
Color Black
Length - Post (Mating) 0.163" (4.140mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.565" (14.351mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.402" (10.211mm)