HW-25-15-G-D-315-SM-A-TR
Samtec Inc.
Product No:
HW-25-15-G-D-315-SM-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.565" (14.351mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.315" (8.000mm)