HW-25-15-S-D-299-220-LL
Samtec Inc.
Product No:
HW-25-15-S-D-299-220-LL
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 0.111" (2.819mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.299" (7.595mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.220" (5.588mm)