HW-25-16-S-D-250-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-25-16-S-D-250-SM
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.130" (3.302mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.380" (9.650mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)