HW-30-08-T-D-250-100
Samtec Inc.
Product No:
HW-30-08-T-D-250-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Black
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.100" (2.540mm)