HW-30-09-G-D-230-250
Samtec Inc.
Product No:
HW-30-09-G-D-230-250
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Black
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.230" (5.842mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.250" (6.350mm)