HW-36-12-L-D-825-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-36-12-L-D-825-SM
Description:
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 72
Color Black
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.965" (24.511mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.825" (20.955mm)