HW-40-14-T-Q-200-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-40-14-T-Q-200-055
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 1.175" (29.845mm)
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.055" (1.400mm)