HW-40-20-G-D-200-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-40-20-G-D-200-055
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 0.875" (22.225mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.055" (1.400mm)