IM04BH1R2K
Vishay Dale
Product No:
IM04BH1R2K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 1.2UH 650MA 420MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 33 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series IM
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 180MHz