IM04EV360J
Vishay Dale
Product No:
IM04EV360J
Description:
FIXED IND 36UH 180MA 2.5 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 60 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Inductance 36 µH
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 15.5MHz