Home / Fixed Inductors / IM06RFCSBH330J40
minImg
IM06RFCSBH330J40
Vishay Dale
Product No:
IM06RFCSBH330J40
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 33UH 300MA 3.5 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 85 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.447" L (4.83mm x 11.35mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.5Ohm Max
Inductance 33 µH
Series IM-6-RFCS-40
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 26MHz