IM06SS8R2J
Vishay Dale
Product No:
IM06SS8R2J
Description:
FIXED IND 8.2UH 540MA 440MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 540 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 440mOhm Max
Inductance 8.2 µH
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 48MHz