Home / Fixed Inductors / IM10RFCMBH390K13
minImg
IM10RFCMBH390K13
Vishay Dale
Product No:
IM10RFCMBH390K13
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 39UH 380MA 2.3 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 800 kHz
Q @ Freq 75 @ 800kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 380 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.600" L (6.35mm x 15.24mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.3Ohm Max
Inductance 39 µH
Series IM-10RFCM-13
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 3MHz