IMS05EB1R2K
Vishay Dale
Product No:
IMS05EB1R2K
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 1.2UH 895MA 100MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 895 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series IMS-5
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 130MHz