Home / Fixed Inductors / IMS05WDST820K40
minImg
IMS05WDST820K40
Vishay Dale
Product No:
IMS05WDST820K40
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
FIXED IND 82UH 360MA 2.4 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 160mA
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 42 @ 790kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 360 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.4Ohm Max
Inductance 82 µH
Series IMS-5WD-40
Type -
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 14MHz