IRU1015-33CT
Infineon Technologies
Product No:
IRU1015-33CT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
TO-220AB
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220AB
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 150°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
PSRR 70dB (120Hz)
Current - Output 1.5A
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220AB
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Infineon Technologies
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Tube
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1.5A