J1522CF120VACD
CIT Relay and Switch
Product No:
J1522CF120VACD
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In
Coil Current 26.4 mA
Coil Resistance 4.55 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 36 VAC
Product Status Active
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series J152
Operate Time 25 ms
Coil Voltage 120VAC
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 96 VAC