KGF55ZCG3N102KV
KYOCERA AVX
Product No:
KGF55ZCG3N102KV
Description:
CAP CER 1000PF 1500V 2220
User Guide
Operating Temperature -
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF