KGF56DR72J224KV
KYOCERA AVX
Product No:
KGF56DR72J224KV
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 600V/630V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Product Status Obsolete
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.22 µF