Home / White LED Lighting / L130-6570003000X25
minImg
L130-6570003000X25
Lumileds
Product No:
L130-6570003000X25
Manufacturer:
Lumileds
Package:
1212
Description:
COOL-WHITE 3030 2D SQUARE LES 70
User Guide
Viewing Angle 116°
Color White, Cool
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Current - Max 240mA
CRI (Color Rendering Index) 70
Current - Test 120mA
Thermal Resistance of Package 12°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test 180 lm/W
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Series LUXEON 3030 2D Line
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 6V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 130lm (Typ)