Home / Color LED Lighting / L1SP-PRP2002800000
minImg
L1SP-PRP2002800000
Lumileds
Product No:
L1SP-PRP2002800000
Manufacturer:
Lumileds
Package:
2835
Description:
LED LUXEON SUNPLUS PURP 2835
User Guide
Viewing Angle 120°
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Color Purple
Current - Max 480mA
Current - Test 120mA
Lumens/Watt @ Current - Test -
Thermal Resistance of Package 13°C/W
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2835
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature -
Series LUXEON SunPlus 2835 Horticulture
Temperature - Test 25°C
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.85V