L2C4-4090-S01E0600
Lumileds
Product No:
L2C4-4090-S01E0600
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED COB NEUT WH SQUARE 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 6.00mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Max 250mA
Current - Test 100mA
Lumens/Watt @ Current - Test 121 lm/W
Size / Dimension 13.35mm L x 13.35mm W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 416lm (Typ)
Series LUXEON CX Plus CoB
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V
Height 1.70mm