L2C5-40701208E1500
Lumileds
Product No:
L2C5-40701208E1500
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 15.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
CRI (Color Rendering Index) 70
Current - Max 1.8A
Current - Test 900mA
Lumens/Watt @ Current - Test 156 lm/W
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 4900lm (Typ)
Series LUXEON CoB Core Range Gen 3
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.8V
Height 1.50mm