L77SDC37S1ACH4F
Amphenol ICC (Commercial Products)
Product No:
L77SDC37S1ACH4F
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Active
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Mfr Amphenol ICC (Commercial Products)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Phosphor Bronze
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C