LA01P046S05
Tamura
Product No:
LA01P046S05
Manufacturer:
Tamura
Description:
SENSOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Polarization Bidirectional
Response Time 1µs
For Measuring AC/DC
Current - Supply (Max) 10mA
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Sensing 46A
Series LA01P
Accuracy ±1%
Sensitivity 45mV/A
Number of Channels 1
Package / Case Module
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Linearity ±1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Output Ratiometric, Voltage
Mfr Tamura
Frequency DC ~ 400kHz