LA50QS7004
Littelfuse Inc.
Product No:
LA50QS7004
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 700A 500VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Current Rating (Amps) 700A
Approval Agency CSA, UR
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 100kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 2.500" Dia x 2.220" L (63.50mm x 56.40mm)
Product Status Obsolete
Series POWR-GARD® LA50QS
Voltage Rating - DC 500 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 500 VAC