Home / LED Indication - Discrete / LB A67C-Q2S1-35-0-20-R33-Z-HE
minImg
LB A67C-Q2S1-35-0-20-R33-Z-HE
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
LB A67C-Q2S1-35-0-20-R33-Z-HE
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
SMD
Description:
LED BLUE CLEAR SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 470nm
Configuration -
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Blue
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Size / Dimension 4.00mm L x 3.60mm W
Millicandela Rating 157mcd
Height (Max) 4.20mm
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMD
Lens Style Round with Flat Top
Series SIDELED®
Package / Case 2-SMD, Boomerang
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 465nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia