LBC2016T470M
Taiyo Yuden
Product No:
LBC2016T470M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 47UH 110MA 4.3 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 110 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.3Ohm
Inductance 47 µH
Series LB, C Type
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant 11MHz