Home / Lugs / LCA10-56-L
minImg
LCA10-56-L
Panduit Corp
Product No:
LCA10-56-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #5/16
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.040" (1.02mm)
Color -
Width - Outer Edges 0.540" (13.72mm)
Diameter - Barrel ID 0.130" (3.30mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Contact Finish Electro-Tin
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Ring ID 0.340" (8.64mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge 10 AWG
Product Status Active
Diameter - Barrel OD 0.220" (5.59mm)
Stud/Tab Size 5/16 Stud
Series Pan-Lug®
Length - Overall 1.280" (32.51mm)