LCE00C601277A
Siemens
Product No:
LCE00C601277A
Manufacturer:
Siemens
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,6NC,1N
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 40°C
Coil Power 248VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Active
Contact Form 7PST-1NO/6NC (1 Form A, 6 Form B)
Series -
Coil Voltage 277VAC
Mfr Siemens
Contact Material -
Must Operate Voltage 235.5 VAC