LCE04C307240A
Siemens
Product No:
LCE04C307240A
Manufacturer:
Siemens
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N4X,30A,3NC,7NO
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 40°C
Coil Power 248VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Active
Contact Form 10PST-7NO/3NC (7 Form A, 3 Form B)
Series Class LC
Coil Voltage 230 ~ 240VAC