LCMA185-20-X
Panduit Corp
Product No:
LCMA185-20-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 185MM #M20
User Guide
Insulation Non-Insulated
Color -
Width - Outer Edges 1.319" (33.50mm)
Terminal Type Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Finish Tin
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge 185mm²
Product Status Obsolete
Stud/Tab Size M20 Stud
Thickness 0.173" (4.40mm)
Series Pan-Lug®
Length - Overall 3.031" (77.00mm)