LCMB240-12-6
Panduit Corp
Product No:
LCMB240-12-6
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 240MM #M12
User Guide
Insulation Non-Insulated
Color -
Width - Outer Edges 1.476" (37.49mm)
Terminal Type Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Finish Tin
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge 240mm²
Product Status Obsolete
Stud/Tab Size M12 Stud
Thickness 0.209" (5.30mm)
Series LCMB
Length - Overall 4.528" (115.00mm)