Home / Lugs / LCMD95-00-X
minImg
LCMD95-00-X
Panduit Corp
Product No:
LCMD95-00-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 95MM
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.114" (2.90mm)
Color -
Width - Outer Edges 0.965" (24.51mm)
Diameter - Barrel ID 0.531" (13.49mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Contact Finish Tin
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Ring ID -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge 95mm²
Product Status Obsolete
Diameter - Barrel OD 0.650" (16.51mm)
Stud/Tab Size -
Series Pan-Lug®
Length - Overall 4.134" (105.00mm)