LD051C272KAB4A
KYOCERA AVX
Product No:
LD051C272KAB4A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Product Status Active
Ratings -
Series LD
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 2700 pF