LD6816CX4/14H,315
NXP USA Inc.
Product No:
LD6816CX4/14H,315
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
4-WLCSP (0.76x0.76)
Description:
IC REG LINEAR 1.4V 150MA 4WLCSP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
PSRR 55dB (1kHz)
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 250 µA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 4-WLCSP (0.76x0.76)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-XFBGA, WLCSP
Protection Features Over Current, Over Temperature, Transient Voltage
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.4V
Voltage Dropout (Max) 0.075V @ 150mA