LDD240-WU
Bel Power Solutions
Product No:
LDD240-WU
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 5-55V 240W
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 55V
Product Status Active
Current - Output (Max) 10A
DC Voltage - Input (Min) 11V
Efficiency 92%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.2 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency -
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 5 ~ 55V
Size / Dimension 4.33" L x 1.57" W x 4.53" H (110.0mm x 40.0mm x 115.0mm)
Number of Outputs 1
Power (Watts) 240W
Series LDD240-WU (240W)