LDK130C29R
STMicroelectronics
Product No:
LDK130C29R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SOT-323-5
Description:
IC REG LIN 2.9V 300MA SOT323-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 120 µA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-323-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 300mA