Home / LED Drivers / LED12W-24-C0500
minImg
LED12W-24-C0500
Thomas Research Products
Product No:
LED12W-24-C0500
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 12-24V 500MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cULus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.0mm x 36.0mm x 23.0mm)
Product Status Active
Weight 0.282 lb (127.91 g)
Current - Output (Max) 500mA
Ratings IP66
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Power (Watts) 12 W
Series LED-12W
Type Constant Current
Efficiency 80%
Voltage - Output 12 ~ 24V